Co zrobić ze starymi zabawkami?

ciufcia

Przed nami Święta Bożego Narodzenia i jak co roku dzieci znajdą pod choinką mnóstwo prezentów. Nowe zabawki zastąpią stare, którymi dziecko nie będzie chciało się już bawić, a my zaczniemy się zastanawiać co z nimi zrobić. To gdzie powinniśmy je wyrzucić, zależy od tego z jakich elementów one się składają. Kupując zabawki warto zwrócić uwagę na materiały, z których została wykonana nie tylko zabawka, ale także jej opakowanie. Pod kątem ilości generowanych śmieci, jest to duży problem.

Szmaciana lalka czy zwykłe klocki to zabawki, które już nie sprawiają dzieciom radości. Dawniej zabawki w większości wykonywało się z materiałów, które łatwo można było poddać procesom utylizacji. Dzisiaj największym powodzeniem cieszą się zabawki, które świecą i grają, a takie pod kątem odpadów stanowią największy problem. Jeżeli dziecko znudzi się taką zabawką i zostanie ona wyrzucona do zwykłego kosza na śmieci, może ona stanowić niebezpieczeństwo dla środowiska.

Jak zagospodarować zabawki z elektroniką?

Interaktywne zabawki znacznie trudniej poddać procesowi recyklingu. Zastosowane w nich elementy przewodzące, m. in. kable, przewodniki, tranzystory, kondensatory, izolatory, anteny, diody czy procesory powodują, że takie zabawki to elektroodpady. Zabawki wyposażane są również w płytki drukowane, zawierające konieczne do odzyskania pierwiastki. Wymagają one zastosowania odpowiednich metod recyklingu, w celu ograniczenia przenikania szkodliwych pierwiastków do środowiska oraz odzyskania z płytki surowców wtórnych.

Należy pamiętać, że zabawek zawierających elementy elektroniczne, nie można wyrzucać do zwykłego kontenera, należy się z nimi obchodzić jak z elektroodpadami i przekazać je firmie zajmującej się utylizacją tego rodzaju odpadów lub oddać do PSZOKa (Punk Selektywnej Zbiórki Odpadów) mieszczącego się w Sierpcu przy ulicy Traugutta 33. Możesz skorzystać z usług PSZOKa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00, a w środę od 7.00-17.00.

Pamiętajmy również o tym, aby przed wyrzuceniem zabawek wyciągnąć z nich baterie oraz umieścić je w pojemnikach do tego przeznaczonych, w przypadku gdy już się nie nadają do ponownego użycia. Często takie pojemniki znajdują się w marketach spożywczych, gdzie możesz oddawać nieograniczoną ilość. Jeżeli nie znajdziesz owego pojemnika na baterie, możesz także zawieźć je do PSZOKa.

Zabawki z tworzyw sztucznych

Zabawki wykonane z tworzyw sztucznych oraz metalowych części, należy wyrzucać do żółtego pojemnika przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne, pod warunkiem, że nie zawierają elementów stworzonych z innych materiałów, w tym elektroniki. W przypadku, gdy zabawka składa się z kilku materiałów, w miarę możliwości rozdziel je, odpowiednio je segregując. Jeżeli ich rozdzielenie jest niemożliwe, a zabawka nie zawiera elektronicznych części, należy wrzucić je do odpadów zmieszanych.

Jak ograniczyć wyrzucanie zabawek?

Zastanów się zanim kupisz kolejną zabawkę. Wybieraj zabawki z recyklingu lub wymieniaj się ze znajomymi.

Skorzystaj z poniższych porad, żeby zmniejszyć wpływ na środowisko:

  • wybieraj zabawki wykonane z drewna, papieru, kauczuku. Substancje te są bezpieczniejsze dla dziecka, a także dla środowiska – są biodegradowalne. Drewniane zabawki są trwałe i dłużej posłużą Twojemu dziecku,
  • unikaj zabawek wykonanych z plastiku – szybko się psują, a lakiery czy farby użyte do ich malowania mogą być szkodliwe. Sprawdzaj czy substancje wykorzystane przy produkcji zabawki są bezpieczne dla dziecka,
  • wymieniaj się zabawkami ze znajomymi,
  • stwórz własną zabawkę z przedmiotów dostępnych w domu.

Źródło: Czy drewniane zabawki są ekologiczne?

Skip to content