Sezon grzewczy przyczyną gorszej jakości powietrza

komin

Nastały chłodne dni, a tym samym rozpoczął się sezon grzewczy. Nasze źródła ogrzewania emitują duże ilości szkodliwych substancji do powietrza. Mimo iż w obecnych czasach boimy się pandemii koronawirusa, tak naprawdę powinniśmy obawiać się smogu, który stanowi jedno z największych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka. Pył zawieszony oprócz niebezpiecznych substancji chemicznych, stanowi idealny „środek transportu” dla wirusów, które osadzają się na cząsteczkach zanieczyszczeń i w łatwiejszy sposób dostają się do naszego organizmu. W Polsce jednym z głównych źródeł smogu jest tzw. niska emisja, która pochodzi z naszych kominów.

Jak ogrzewanie domu wpływa na środowisko?

Nieocieplenie budynku sprawia, że duża część ciepła „ucieka” podczas procesu ogrzewania, co powoduje, że zużywa się większą ilość opału, by ogrzać dom do satysfakcjonującej nas temperatury. Jeżeli posiadasz stary piec grzewczy, a dodatkowo stosujesz paliwo niskiej jakości możesz mieć pewność, że emitowana jest do powietrza znaczna część niebezpiecznych zanieczyszczeń. Niektórym osobom zdarza się palić śmieciami, mimo iż jest to w Polsce karalne. Takie działanie sprawia, że do powietrza dostaje się dodatkowo wiele bardzo szkodliwych substancji.

Brak ocieplenia domu, a przy tym korzystanie z przestarzałych pieców, stosowanie paliwa nieodpowiedniej jakości oraz palenie śmieciami sprawia, że szkodzimy nie tylko środowisku, ale przede wszystkim samym sobie! Niebezpieczne związki znajdują się w najbliższym otoczeniu, co oznacza, że dym wydostający się z naszego komina trafia bezpośrednio do naszych płuc, a z nim do naszego organizmu dostają się trujące substancje.

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Greenpace przygotowało raport, w którym zawarte dane zmuszają do refleksji nad naszym postępowaniem. Pył zawieszony jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, które często mają problemy zdrowotne układu oddechowego i krwionośnego. Nie oznacza to jednak, że dla młodych i zdrowych osób jest on bezpieczny.

Nawet krótkotrwałe narażenie na smog może powodować podrażnienie gardła, oczu i nosa. Badania wykazały, że na świecie z powodu smogu przed 5 rokiem życia umiera blisko 40 tys. dzieci, a tylko w 2015 roku zanieczyszczenie powietrza miało wpływ na przedwczesną śmierć ok. 8,8 mln ludzi na świecie. Rocznie diagnozuje się ok. 4 mln nowych przypadków astmy, na które ma wpływ zła jakość powietrza powodująca również częstsze infekcje układu oddechowego oraz przewlekłe choroby. Nawet krótkotrwała styczność z zanieczyszczonymi cząsteczkami powietrza może mieć wpływ na układ krążenia i może być przyczyną chorób sercowo-naczyniowych, w tym wylewów czy zawałów mięśnia sercowego. Szkodliwe cząsteczki uszkadzają neurony oraz naczynia mózgowe, doprowadzając do zaburzenia układu nerwowego, co wywołuje choroby neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer czy Parkinson. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, w tym raka płuc, jamy ustnej, gardła i krtani. Co więcej, wstępne badania wykazały, że noworodki częściej trafiają na oddział intensywnej terapii, gdy ich matka w ostatnim tygodniu ciąży miała styczność z pyłem zawieszonym PM2,5. Udowodniono także, że smog wpływa na układ rozrodczy, co ujawnia się w przedwczesnych porodach, obniżonej masie noworodka czy też w zaburzonym rozwoju wewnątrzmacicznym.

Co możemy zrobić?

Władze Sierpca rozpoczęły już walkę o poprawę jakości powietrza w swoim mieście. Na jego terenie zostały zamontowane czujniki jakości powietrza, dzięki którym możesz sprawdzić stan pyłu zawieszonego wykorzystując do tego Dynamiczną Mapę Jakości Powietrza. Przeprowadzono także ankietę, która pomoże w doborze odpowiednich kroków w drodze do uzyskania należytej jakości powietrza.

Najważniejsza jest wymiana tzw. kopciuchów, które w znacznym stopniu wpływają na zanieczyszczenie powietrza, a przez to szkodzą naszemu zdrowiu. Wymiana starych pieców na ekologiczne stała się priorytetem w walce o lepsze powietrze, dlatego Urząd Miasta Sierpc w tych inwestycjach wspomaga finansowo mieszkańców. Sprawdź, czy Twój piec posiada odpowiednią klasę wymaganą przez uchwałę antysmogową, czy też konieczna jest jego wymiana. Ważnym elementem jest także ocieplenie budynku, które zapobiega utracie ciepła i wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania budynku.

objawy

Źródło:

Skip to content