Celem zadań realizowanych w projekcie Sierpc 2.0 była nie tylko poprawa jakości środowiska, ale także podniesienie świadomości ekologicznej poprzez działania edukacyjne. Szereg prowadzonych inicjatyw skierowanych było zarówno do mieszkańców miasta, jak i pracowników urzędu miejskiego. Więcej na temat tego, jakie narzędzia zostały wykorzystane w projekcie, a także jakie efekty udało się uzyskać mówili podczas podsumowania projektu Urszula Chmura, ekspert w Fundacji Razem dla Środowiska (FRdŚ) oraz Rafał Idziak, koordynator projektu z ramienia Fundacji Razem dla Środowiska.
Jakie narzędzia pomogły nam w edukacji?
Jednym z najważniejszych narzędzi komunikacji stał się niniejszy portal zawierający zarówno informacje dot. prowadzonych działań edukacyjnych, jak i mapę pozwalającą na sprawdzenie stanu oraz prognozy jakości powietrza. Portal cieszy się sporą popularnością, podobnie jak posty na dedykowanym fanpage’u na portalu Facebook.
Jak podkreślali prelegenci z FRdŚ, z uwagi na epidemię COVID-19 bezpośredni kontakt z mieszkańcami z sukcesem zastąpiono technologią cyfrową. W tym celu powstała ankieta online dot. inwentaryzacji źródeł ogrzewania oraz badania opinii na potrzeby opracowania „Strategii rozwoju miasta Sierpc w kierunku Smart City”.
Mieszkańcy mieli także możliwość zadawania pytań telefonicznie. Dyżury pełnili ekoedukatorzy, którzy odpowiadali na pytania dot. segregacji odpadów, efektywności energetycznej czy kwestii związanych z wypełnieniem ankiety online. W ramach projektu powstało kilkadziesiąt różnych artykułów (część z nich została opublikowana w mediach lokalnych), a także wiele postów na portalu Facebook. Działania edukacyjne obejmowały także filmy edukacyjne oraz ulotki, które trafiły do domów mieszkańców Sierpca. Nie zapomniano także o najmłodszych. W przedszkolach oraz szkołach podstawowych przeprowadzono warsztaty oraz lekcje o tematyce ekologicznej. O tym, jak bardzo temat smartcity zainteresował dzieci, niech świadczy fakt, że do konkursu pn. „Sierpc EcoSmart – miasto przyszłości” napłynęło ponad 100 prac konkursowych. Najlepsi mogli liczyć na wyjątkowe nagrody.
Poprzez szereg działań proekologicznych projekt przyczynił się do zwiększenia świadomości mieszkańców głównie w zakresie środowiska naturalnego.