Konferencja podsumowująca projekt

konferencja

Za nami konferencja podsumowująca projekt „Sierpc 2.0 — Rozwiązania EcoSmart z zakresu zarządzania miastem”. O rezultatach przeprowadzonych działań mówił lider projektu Gmina Miasto Sierpc oraz partnerzy: Politechnika Warszawska, Fundacja Razem dla Środowiska i Stowarzyszenie Polskich Energetyków. Prelegenci przedstawili m.in. nowoczesne metody edukacji ekologicznej, inteligentny system zarządzania zbiórką odpadów, a także rozwiązania ecosmart w zarządzaniu miastem.

Zgromadzonych gości powitał Jarosław Perzyński, Burmistrz Miasta Sierpca. Podsumował prowadzone przez miasto działania, wskazując wiele pozytywnych efektów, jakie udało się osiągnąć w trakcie realizacji projektu. Więcej na temat powiedział także Piotr Brzeski, Naczelnik Wydziału Programowania Strategicznego i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Sierpcu. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach umożliwiających nie tylko oszczędność czasu, ale środków finansowych. Za jeden z najlepszych przykładów uznał wdrożenie inteligentnych rozwiązań polegających na wymianie oświetlenia ulicznego na LED, co pozwoli znacząco ograniczyć koszty energii elektrycznej. Na konferencji nie zabrakło także przedstawiciela Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Pan Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych, przedstawił główne założenia idei Human Smart Cities – inteligentnych miast współtworzonych przez mieszkańców w Polsce.

Świetnym dowodem na to, że projekt wdrażał innowacyjne na skalę kraju rozwiązania był montaż ultradźwiękowych czujników wypełnienia kontenerów na odpady. Więcej o tym zagadnieniu mówili w swoim wystąpieniu dr inż. Paweł Nowak oraz Bartosz Wiktorzak i Wojciech Łęcki z Politechniki Warszawskiej. To ekologiczne rozwiązanie pozwala na monitoring stopnia zapełnienia kontenerów, a co za tym idzie wyeliminowanie zbędnych kilometrów przejazdów śmieciarki, dzięki omijaniu miejsc, w których znajdują się pojemniki puste lub wypełnione do połowy.

Sierpecki projekt to także działania miękkie, do których należy cała gama działań edukacyjnych skierowanych do mieszkańców, dzieci i młodzieży, pracowników JST, podległych jednostek oraz zarządców osiedli. Więcej na temat całej gamy działań mających na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mówili w swoich wystąpieniach Urszula Chmura oraz Rafał Idziak, eksperci Fundacji Razem dla Środowiska.

Konferencję zakończyło wystąpienie Marka Tomaszewskiego, prezesa Stowarzyszenia Polskich Energetyków, który zaprezentował narzędzia i metody zarządzania nowoczesnym, inteligentnym miastem zgodnie z ideą smartcity.

Projekt „Sierpc 2.0 – Rozwiązania EcoSmart z zakresu zarządzania miastem” współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżetu państwa, w ramach konkursu pt. „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Priorytet 3 Potencjał beneficjentów funduszy europejskich, działanie 3.1 Skuteczni beneficjenci. Kategoria interwencji funduszy strukturalnych – 121.

Skip to content