Smart time, czyli edukacja poprzez zabawę

Smarttime

Nauczanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych to najlepszy sposób na kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Jednak nauka kojarzy się z obowiązkiem, czyli czymś co jest nakazane, a jak wiemy, to wywołuje u dzieci niechęć.

Jak sprawić, by dzieci chętnie uczyły się dbać o środowisko?

To proste – wykorzystajmy do tego zabawę! Kreatywność dzieci nie zna granic, więc jest spore pole do popisu. Proponujemy Wam zabawy, w których możesz nauczyć swoje dziecko zasad segregacji, a przy tym miło spędzić czas w wolne popołudnie.

Segreguj

Liczba uczestników – dowolna.
Do zorganizowania zabawy potrzebujesz:

  • 5 pojemników (np. szklanych słoików, opakowań po jogurtach),
  • żetony z rysunkami odpadów (możesz je ściągnąć tutaj),
  • obrazki przedstawiające frakcje odpadów (możesz je ściągnąć tutaj).

Instrukcja zabawy:
Ustaw pojemniki obok siebie i przyczep do nich odpowiedni obrazek kosza, tak aby każdy z nich stanowił oddzielną frakcję: niebieski – papier, żółty – metal i tworzywa sztuczne, zielony – szkło, brązowy –BIO, czarny – niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne.
Uczestnicy siadają wokoło pojemników. Wytnij żetony z rysunkami odpadów i rozłóż tak, aby każdy miał do nich dostęp. Grę zaczyna najmłodszy zawodnik, a kolejność pozostałych uczestników jest zgodna z kierunkiem zegara. Możesz też zaczynać jako pierwszy, tak aby dzieci lepiej zrozumiały zasady gry.

Przebieg gry:
Każdy po kolei losuje żeton/odpad i odpowiada na 3 pytania:

  1. Jaki odpad znajduje się na żetonie? (np. butelka)
  2. Z jakiego materiału jest wykonany? (np. z plastiku)
  3. Do którego kosza należy go wrzucić? (np. żółtego)

Jeśli odpowiedź na wszystkie pytania jest poprawna, uczestnik wrzuca żeton do odpowiedniego pojemnika. Jeżeli odpowiedź jest nieprawidłowa, zachowuje żeton dla siebie. Wygrywa ta osoba, która będzie miała jak najmniej odpadów nieposegregowanych. Oczywiście sposób nagradzania zależy od graczy. Jeżeli masz wątpliwości co do segregacji, zajrzyj do materiałów edukacyjnych.

Strąć puszki

Jest to zabawa ucząca nie tylko zachowań ekologicznych, ale i rozwijająca celność. Podobnie jak w poprzedniej grze, liczba uczestników jest dowolna.

Do gry potrzebujesz:

    • 10 pustych puszek aluminiowych,
    • starą gazetę (zgniecioną w kulkę),
    • pytania – każde na oddzielnej kartce (możesz je ściągnąć tutaj).

Instrukcja:
Karteczki z pytaniami wrzućcie do puszek. Puszki ustawcie jedna na drugiej. Wielkość oraz kształt wieży zależy jedynie od Waszej wyobraźni. Przy jej budowie możecie się też wspomóc innymi przedmiotami. Kiedy już wieża nabierze odpowiednich kształtów, wyznaczcie miejsce, z którego będziecie w nią rzucać papierową kulą.
Aby podnieść poziom trudności, możecie wybrać cel szczegółowy – trafienie w konkretną puszkę.
Po trafieniu w puszkę należy odpowiedzieć na pytanie w niej zawarte. Prawidłowa odpowiedź nagradzana jest punktami (w zależności od wieku uczestników za trudniejsze pytania możecie ustalić podwójną ilość punktów).
Oczywiście możecie też wykazać się kreatywnością i sami przygotować pytania, ważne aby były one związane z ekologią. Jeżeli nie jesteście pewni czy Wasza odpowiedź jest poprawna zajrzyjcie do krótkich nagrań, które wyjaśniają zasady segregacji odpadów. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej punktów.

Miłej zabawy!

Skip to content