Pył zawieszony powstaje poprzez zmieszanie się cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząsteczki te zawierają różne składniki, jak np.: siarkę, związki organiczne (np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które działają rakotwórczo), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów).
Rodzaje pyłu zawieszonego:
- PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 μm, co oznacza, że są one ok. 7 razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa.
- PM2,5 to cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 μm. Pył zawieszony PM 2,5 jest najbardziej niebezpieczny, ponieważ dociera on do pęcherzyków płucnych, do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, wywołując lub zaostrzając choroby układu oddechowego i układu krążenia.
Jak bardzo zdrowiu szkodzi pył zawieszony?
Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze oraz dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i jednocześnie głębiej wdychamy więcej szkodliwych cząstek. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła. Nawet krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nie tylko nasilać objawy chorób płuc, chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) oraz chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu serca), ale także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych.
Jak kontrolować pył zawieszony?
W monitorowaniu stężeń pyłu zawieszonego pomoże Mapa jakości powietrza dla miasta Sierpc, która jest narzędziem o charakterze edukacyjnym i pozwala sprawdzić stan jakości powietrza zanim mieszkańcy podejmą decyzję o wyjściu na spacer czy aktywnym wypoczynku na zewnątrz, a także zdecydować, co w danym momencie będzie dla nich korzystniejsze: pozostanie w domu czy aktywność na zewnątrz.