Gospodarka o obiegu zamkniętym – mniej śmieci

Gospodarka o obiegu zamkniętym - mniej śmieci

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), nazywana również gospodarką cyrkularną, jest to nowoczesny sposób działania przedsiębiorstw. Dzięki niemu materiały i surowce będą przetwarzane wiele razy i zmniejszy się ilość produkowanych śmieci. Dodatkowo, oszczędzimy cenne zasoby naturalne, których ilość jest ograniczona (np.: woda, gleba, powietrze, surowce mineralne, drewno). Wprowadzenie GOZ w przedsiębiorstwach zmusi je do wdrożenia innych sposobów projektowania, produkcji, używania produktów i usług, będą one inaczej zbierać oraz wykorzystywać powstałe odpady.

Wykorzystanie gospodarki o obiegu zamkniętym poprawi jakość powietrza, zmniejszy zużycie wody oraz ilość śmieci na składowiskach, obniży koszty produkcji i podniesie konkurencyjność przedsiębiorstw.

Twój udział w gospodarce o obiegu zamkniętym

Ty też możesz być częścią GOZ, korzystając z 5 prostych zasad które możesz zastosować na co dzień. Są nimi: odmawianie, ograniczanie, ponowne użycie i naprawa, segregowanie i przetwarzanie, kompostowanie.

Odmawianie

Zacznij odmawiać osobom wręczającym ulotki na ulicy – czy na pewno ich potrzebujesz? Czy korzystasz z nich po powrocie do domu, czy jednak zalegają w kącie? Zamiast korzystać z gazetek reklamowych hipermarketu zapisz się na jego newsletter lub przeglądaj gazetki on-line umieszczone na ich stronie.

Ograniczanie

Istnieje wiele sposobów na ograniczanie, najprostsze z nich to:

  • Kupowanie mniej rzeczy – nie kupuj papierowych książek, spróbuj czytać je w wersji elektronicznej lub zapisz się do biblioteki oraz nie kupuj płyt tylko pliki mp3.
  • Oszczędzanie energii – gaś światło w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, a ograniczysz zużycie prądu i oszczędzisz na rachunku za prąd.
  • Oszczędzanie ciepła – zmniejsz temperaturę w mieszkaniu do 20-21OC, wyjdzie Ci to na zdrowie i oszczędzisz pieniądze. Wymień piec na nowy, zainwestuj w ocieplenie swojego budynku lub zastanów się nad przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, ograniczysz zużycie węgla oraz powstawanie trującego smogu.
  • Zmniejsz zużycie wody – wymień uszczelki, żeby woda niepotrzebnie nie kapała, kup sobie perlator i zamontuj go na kranie. Powtórnie korzystaj z wody, np. wodą po umyciu warzyw podlej kwiaty w doniczce lub w ogrodzie.

Ponowne użycie i naprawa

Zastanów się czy możesz korzystać z rzeczy używanych, np. ubrań, zabawek, sprzętu. Często można je kupić w korzystnej cenie i bardzo dobrej jakości. Ubrania z lumpexu są oryginalne i nie znajdziesz ich w sieciówce za rogiem, dzięki nim wyróżnisz się z tłumu. Zepsute rzeczy spróbuj naprawić zamiast kupować nowe.

Segregowanie i przetwarzanie

Segreguj odpady domowe stosując zasady obowiązujące w Twojej gminie. Przypominaj dzieciom jak prawidłowo segregować śmieci. Dzięki temu oszczędzisz na opłacie za odpady, bo za segregowanie płacisz mniej. Przetwarzaj to, co może się jeszcze przydać. Ze zużytych koszulek i pościeli możesz zrobić ścierki, starym ubraniom możesz nadać nowy wygląd i korzystać z nich dłużej. Pudełka po papierze biurowym czy po pieluszkach możesz samodzielnie przerobić na pudła do składowania różnych bibelotów.

Kompostowanie

Stwórz przydomowy kompostownik i wrzucaj do niego odpady zielone. Będziesz mógł je później wykorzystać do nawożenia roślin w ogrodzie. Pamiętaj, aby przestrzegać obowiązujących zasad, żeby nie wyrzucać razem z nimi nieodpowiednich odpadów, aby bioodpady dawały korzyści Tobie i środowisku.

Sam widzisz, gospodarka o obiegu zamkniętym jest przyszłością dla naszej planety. Stosując ją – zarówno przedsiębiorcy, jak i zwykli ludzie przyczyniają się do polepszania jej czystości.

 

Skip to content