Jak ograniczyć liczbę opakowań?

sklep

Opakowania stanowią nieodzowną część naszego życia. Niestety konsumpcjonizm sprawił, że producenci wytwarzają mnóstwo produktów, a tym samym produkują ogromną ilość opakowań. Najczęściej są one wytwarzane z plastiku, który zaśmieca naszą planetę i rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Aby pomóc naszej planecie, musimy ograniczyć liczbę opakowań.

Co zrobić, aby tego dokonać?

Zacznij zwracać uwagę na opakowania i kupuj w miarę możliwości tylko te, które nadają się do recyklingu, bądź z niego pochodzą. Priorytetem jest ograniczenie kupna produktów, które posiadają zbędne opakowania np. ogórek zawinięty w folię. Robiąc zakupy zastanów się też, czy artykuł codziennego użytku w dużym opakowaniu nie będzie lepszym rozwiązaniem, gdyż zamiast kilku małych opakowań będziesz mieć jedno większe.

Eko-zakupy

Udając się na zakupy nie zapomnij zabrać ze sobą torby do wielokrotnego użytku, która uchroni Cię przed koniecznością kupna jednorazowej reklamówki. Owoce i warzywa kupuj na wagę i pakuj je do materiałowych worków. Możesz stworzyć własne opakowania na owoce i warzywa, wykorzystując do tego np. starą firankę.

Kawa na wynos

Często kupujesz kawę na wynos i za każdym razem bierzesz ją w jednorazowym kubku? To generuje powstawanie ogromnej ilości śmieci, gdyż taki kubek nie nadaje się do recyklingu. Czy musisz odmówić sobie porannej przyjemności, aby żyć w zgodzie ze swoim sumieniem? Nie. Wystarczy, że skorzystasz ze swojego kubka termicznego, w którym możesz zabrać ulubioną kawę. Niejednokrotnie możesz się spotkać z aprobacją takiego zachowania ze strony właścicieli kawiarni i dostać zniżkę za proekologiczne zachowanie.

Zdrowe śniadania

Codziennie przygotowujesz smaczne śniadania do szkoły lub pracy i pakujesz je w folię czy też papier śniadaniowy, a dodatkowo w jednorazowe woreczki? Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z opakowań wielokrotnego użytku jak np. lunchbox. Zabierając ze sobą pyszną sałatkę nie zapomnij także o własnych sztućcach, aby nie kupować jednorazowych, które zaraz po spożyciu posiłku stają się odpadem.

Ekologiczna woda

Każdy z nas powinien pić ok. 1,5 l wody dziennie. Przeliczając to na ilość zużytych plastikowych butelek wychodzi przerażająca liczba. Producenci butelkowanej wody nie produkują wody, tylko opakowania. A przecież mamy wodę kranową, którą dodatkowo możemy przefiltrować usuwając chlor i niekorzystne związki. Jest to ekologiczne, tańsze, a na pewno zdrowsze rozwiązanie, ponieważ w butelkowych wodach można znaleźć drobiny polipropylenu.

Nowe życie

Słyszałeś już o upcyklingu? Jest to proces ponownego wykorzystania odpadów, podczas którego powstają produkty o dodatkowej wartości. Zaskakujące jest to, że każdy z nas może stosować upcykling – wystarczy wyobraźnia i dobra wola. Koszty przetworzenia odpadu są bardzo niskie, tak więc trend ten jest bardzo pożądany w dzisiejszych, trudnych dla środowiska czasach. Przykładem prostego wykorzystania odpadów jest utworzenie organizatora stworzonego z puszki. Możesz także wykorzystać upcykling do urządzenia swoich czterech kątów i stworzyć np. meble z palet czy wykorzystać szklany słoik jako klosz. Przedmioty takie są nie tylko korzystne dla środowiska, ale i bardzo designerskie. Nie ma określonych ram, w jaki sposób wykorzystać odpady, a to co stworzysz zależy jedynie od Twojej kreatywności.

Statystyczny Polak średnio zużywa 160 kg opakowań rocznie. Prognozuje się, że do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Szokujące prawda? To czy liczba zużywanych przez nas opakowań będzie rosła, zależy od nas wszystkich. Jednak nasze wspólne działanie zawdzięczamy pojedynczym jednostkom. Więc do dzieła!

Źródło:

Skip to content