Edukacja ekologiczna, czyli gdzie wyrzucić stłuczony kubek?

Ziemia

Edukacja ekologiczna większości kojarzy się z nudnymi wykładami na temat chronionych gatunków roślin i zwierząt lub skąd w zimie sarny biorą pożywienie. Dzisiaj eko-edukacja to nie to samo co kilka lat wcześniej. Ludziom coraz bardziej zależy na ochronie środowiska, a świadomość ekologiczna w społeczeństwie jest coraz większa.

Przeciętny obywatel chce chronić środowisko ze względu na zdrowie swoje i przyszłych pokoleń. Jak wskazują badania zanieczyszczenia powietrza są jednym z obszarów, gdzie społeczeństwo widzi największy problem. Dlatego włodarze dużych i małych miast w trosce o szerzenie edukacji ekologicznej, zapewniają indywidualne systemy pomiaru jakości powietrza (burmistrz miasta Sierpc również zadbał o dostęp do danych dla mieszkańców.

Największe środki finansowe na eko-edukację inwestuje się głównie w gospodarkę odpadami. I przynosi ona efekty, bo jak wynika z prowadzonych badań aż 7 na 10 osób korzysta z toreb wielokrotnego użytku, a ponad połowa ankietowanych rozpoznaje znak “nadaje się do recyclingu”.

Edukacja ekologiczna na co dzień

Nie trzeba wiele wysiłku, aby uczyć ekologicznych zachowań. Szczególnie nasze dzieci, bo jak mówi stare przysłowie…“czym skorupka za młodu nasiąknie…”.

Podczas porannej toalety, spaceru, wspólnego gotowania – edukacja ekologiczna może trwać w najlepsze!

Oszczędzaj wodę – czy wiesz ile wody marnuje się podczas porannego mycia zębów? Zakręć kran kiedy szczotkujesz zęby!

Minimalizuj zużycie prądu – telewizor nie musi być włączony cały dzień. Lepiej poczytaj książkę 🙂

Segreguj odpady – gdzie wyrzucić stłuczoną filiżankę? Czy słoik po dżemie należy umyć przed wyrzuceniem do kosza? Obejrzyjcie filmy o segregowaniu odpadów!

Daj drugie życie odpadom – robicie sałatkę na kolację? Świetnie! Pusta puszka po kukurydzy może stać się nowym organizerem na kredki. Wystarczy trochę wyobraźni i kolorowych dodatków 🙂

Dobrej zabawy!Dziewczyna w okularach

Skip to content