W dniach 8 ,9 i 15 czerwca tego roku do najmłodszych Sierpczan przyjechały Ekoedukatorki z Fundacji „Razem dla Środowiska”. Zabrały ze sobą Matyldę, Czekoladkę, Atosa i Cynamona, – zwierzątka, które uwielbiają spacery, ale pod jednym warunkiem – powietrze jest czyste, a niska emisja poszła precz.
W ramach projektu „Sierpc 2.0 – Rozwiązania EcoSmart z zakresu zarządzania miastem” przeprowadzono łącznie 10 bezpośrednich warsztatów. Ponad 200 przedszkolaków z 5 przedszkoli dyskutowało o tym, co zrobić, aby w mieście Sierpc żyło się lepiej.
O czym uczyły się dzieci?
Dzieci usłyszały o wpływie niskiej emisji na zdrowie człowieka. Zostały też poproszone, aby za pomocą tablicy ze zwierzątkiem, które do nich przyjechało, informowały inne dzieci jaka jest jakość powietrza. Po sprawdzeniu stanu jakości powietrza za pomocą Mapy jakości powietrza, przedszkolaki albo zakładają maseczkę na pyszczek i wybierają „czerwoną buźkę”, albo mogą swobodnie oddychać i wyjść na spacer wybierając „buźkę zieloną”.
Zdobywanie wiedzy w czasie zabawy
Kolejną atrakcją „nauki poprzez zabawę” były zgadywanki na temat prawidłowej segregacji odpadów. Duże plansze i tajemnicze karteczki odkrywające poprawne odpowiedzi pomagały dzieciom zweryfikować udzieloną odpowiedź. Zaskoczenie, zdziwienie i radość to emocje, które malowały się na twarzach dzieci, kiedy udzielały odpowiedzi.
Co z tą energia?
Ostatnim tematem, który zaciekawił dzieci na warsztatach była energia i jej tajemnice. Ekoedukatorki dyskutowały z dziećmi i przekazywały informacje, w jaki sposób każdy z nas może oszczędzać energię. Nie zabrakło zgadywanek i nagród na koniec spotkania, a zwierzątka, które pomogą dzieciom sprawdzać jakość powietrza zostały z nimi na zawsze, by informować przedszkolaków o stanie jakości powietrza.