Chcesz zakupić nowy sprzęt elektryczny lub elektroniczny bądź wymienić nieekonomiczne urządzenie na nowe, bardziej efektywne?
Odkąd wprowadzono nowe etykiety energetyczne, kupowanie produktów związanych z energią stało się jeszcze prostsze!
Etykiety wprowadzono w latach 90. Od tamtego czasu nastąpił ogromny postęp technologiczny i skala klas efektywności energetycznej się skończyła. Mając na uwadze ciągły rozwój technologii, postanowiono uaktualnić skalę, dając miejsce przyszłym innowacyjnym i jeszcze bardziej wydajnym technologiom.
Czym różnią się nowe etykiety?
Mimo, że jest zmieniana skala, to nie zmienia się wydajność sprzętów! Produkty nadal są tak samo ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, ale mają nowy kolor klasy oraz miejsce w skali.
Nowa skala ma oznaczenia od A do G, a symbole A+ znikają całkowicie. Te produkty, które dotychczas były w klasie najefektywniejszej, czyli A+++, trafiają do klasy C lub innej. Natomiast te, które znajdowały się w klasie A+, trafiają nawet do klasy G. Nie oznacza to, że są one mniej efektywne. Zmianie ulega jedynie ich miejsce w skali, by zapewnić przyszłym technologiom odpowiednie oznaczenie klasy. Nieustannie trwają prace nad rozwojem technologii i efektywnością produktów, dlatego klasy A i B zarezerwowano właśnie dla nich.
Idąc z duchem czasu, zostały wprowadzone również kody QR. Zeskanowanie tego kodu pozwoli użytkownikowi dotrzeć do dedykowanej strony internetowej, gdzie docelowo znajdują się informacje dla konsumenta, odpowiednie dla danego modelu.
Większość symboli graficznych pozostaje bez zmian, jednak pojawiły się też nowe piktogramy, czyli znaki graficzne, które w przejrzysty sposób odzwierciedlają określoną cechę urządzenia.
Oprócz skali klas efektywności energetycznej skala hałasu też uległa zmianie, tj. zmieniły się klasy poziomu emisji hałasu akustycznego. Urządzenia pracujące najciszej otrzymują klasę A, a te które są najgłośniejsze – znajdują się w klasie D.
Jakich urządzeń dotyczą nowe etykiety?
Nowe etykiety energetyczne zostały wprowadzone od 1 marca 2021 r. dla urządzeń takich jak:
- chłodziarki i zamrażalki
- pralki
- zmywarki do naczyń
- telewizory i monitory (wyświetlacze elektroniczne o pow. powyżej 100 cm2)
Natomiast od 1 września 2021 r. nowe etykiety muszą być dla źródeł światła.
Poniżej prezentujemy nowe etykiety oraz wyjaśniamy, co tak właściwie oznaczają poszczególne piktogramy: