W ramach realizacji projektu pt. „Sierpc 2.0 – Rozwiązania EcoSmart z zakresu zarządzania miastem”, jeden z partnerów – Politechnika Warszawska odpowiedzialny jest za opracowanie prototypu ultradźwiękowego czujnika wypełnienia kontenerów na odpady. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które ma na celu zoptymalizowanie procesu odbioru odpadów, a tym samym ograniczenie zużycia paliwa i poprawę jakości powietrza w mieście.
Jak działają innowacyjne czujniki?
Czujniki docelowo mają zostać zamontowane we wszystkich pojemnikach na odpady znajdujących się na terenie miasta Sierpc. Urządzenie to będzie monitorować stopień zapełnienia kontenerów, a dane z pomiarów zapisywane będą na serwerach, skąd trafią do panelu sterowania w Miejskim Zakładzie Oczyszczania. Pozwoli to na zdalne kontrolowanie poziomu odpadów w kontenerach oraz wyznaczanie optymalnych tras śmieciarek. Taki proces pozwoli nie tylko na wyeliminowanie zbędnych kilometrów, dzięki omijaniu miejsc, w których znajdują się pojemniki puste lub wypełnione do połowy. Rozwiązanie to ma również charakter proekologiczny, gdyż redukując ilość przejechanych kilometrów, zmniejszone zostanie zużycie paliwa, a co za tym idzie mniej zanieczyszczeń trafi do sierpeckiego powietrza.
Film zamieszczony poniżej prezentuje funkcjonowanie aplikacji testowej, która zostanie zaprezentowana na spotkaniu z władzami miasta. Z aplikacji będą korzystać kierowcy śmieciarek, by zbierać odpady w sposób najkorzystniejszy dla mieszkańców i środowiska.
Pomimo epidemii i utrudnień w pracy, zespół ekspertów Politechniki Warszawskiej wykonał już znaczną część zaplanowanej pracy. Teraz pozostaje wysłuchanie opinii władz Sierpca i dopracowanie rozwiązania tak, by było jak najbardziej dopasowane do potrzeb miasta.