Fotowoltaika tak ważna dla środowiska

Odnawialne źródła energii z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Obecnie to już ok. 25% energii wytwarzanej w naszym kraju. Szczególną popularnością cieszą się przydomowe instalacje fotowoltaiczne, których mamy już blisko milion. O tym, jak ważną rolę pełni fotowoltaika, jakie korzyści daje, a także z jakich programów dofinansowań można skorzystać – mówił podczas konferencji podsumowującej projekt Marek Tomaszewski, prezes Stowarzyszenia Polskich Energetyków.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Fotowoltaika to stosunkowo tanie (biorąc pod uwagę dofinansowania oraz odliczenia podatkowe) oraz w pełni ekologiczne źródło energii elektrycznej, z którego może skorzystać każdy z nas. Rosnące koszty energii elektrycznej sprzyjają wzrostowi liczby instalacji fotowoltaicznych, co przekłada się na wymierne efekty środowiskowe. Zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza, dzięki czemu żyjemy w coraz zdrowszym i czystszym środowisku.

Rodzaje fotowoltaiki

Pan Tomaszewski w swoim wystąpieniu nie tylko przybliżył kwestie związane z klasycznie montowanymi instalacjami fotowoltaicznymi, ale podkreślał także rolę cieszących się coraz większą popularnością systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami, tzw. BIPV – Building Integrated Photovoltaics. Co to takiego? To nic innego jak idea wprowadzenia rozwiązań z zakresu fotowoltaiki w budynkach przez zastępowanie tradycyjnych materiałów budowlanych (np. pokrycia dachowe, szyby fasadowe, okna) elementami fotowoltaicznymi. Dzięki takiemu zabiegowi obniża się końcowy koszt systemów fotowoltaicznych, a budynki mogą stać się samowystarczalne pod względem zasilania.

Dofinansowania na fotowoltaikę

Marek Tomaszewski podkreślał, że szybki wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych nie mógłby się obyć bez odpowiednich ulg podatkowych oraz dofinansowań dostępnych powszechnie. Obecnie także można skorzystać z dofinansowań. 15 kwietnia 2022 r. ruszył długo oczekiwany program Mój Prąd 4.0. Maksymalna kwota dofinansowania to aż 20 500 zł i obejmie ona nie tylko instalację fotowoltaiczną, ale także magazyny energii, ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią. Program skierowany jest do osób fizycznych, które chcą pozyskać dofinansowanie m.in. na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Wszystko oczywiście w ramach nowego systemu rozliczeń, tzw. net-billingu. Z dotacji będą mogły skorzystać także dotychczasowi posiadacze instalacji fotowoltaicznych pod warunkiem, że przejdą na nowy system rozliczeń. Dotacja przysługuje na koszty poniesione od 1 lutego 2020 r.

Skip to content