Ekologiczny Dzień Wszystkich Świętych

znicz

Dzień Wszystkich Świętych jest dla nas Polaków tradycją upamiętniania zmarłych. Jednak w tym dniu warto pamiętać nie tylko o swoich przodkach, ale także o przyszłych pokoleniach. Tego dnia groby ozdabiane są zniczami, które kilka dni później lądują na śmietniku.

Każdego roku na cmentarzach widzimy przykry obraz góry plastikowych wkładów, które nie nadają się do recyklingu, gdyż bardzo trudno jest je oczyścić z parafiny. Podobnie jest ze szklanymi zniczami, które wbrew panującej opinii, nie nadają się do przetworzenia. Szklane znicze oprócz zabrudzeń z parafiny, zawierają inny skład chemiczny niż szklane butelki, dlatego nie wykorzystuje się ich jako surowca wtórnego.

Znicze to nie tylko ogromne ilości odpadów, ale także wydzielane podczas spalania szkodliwe substancje m.in. rakotwórczy benzen. Elektrycznie znicze, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych również są zmorą dla środowiska. Gdy przestają działać w całości wyrzucane są do śmietnika. Jest to przedmiot stworzony z plastiku, często pokrytego woskiem oraz zasilany baterią, która jest odpadem niebezpiecznym. Aby poprawnie segregować ten odpad, należałoby rozdzielić wszystkie elementy i wyrzucić je do odpowiednich frakcji. Niestety niejednokrotnie takie znicze trafiają w całości do niesegrowanych (zmieszanych) odpadów. W ten sposób zagrażamy środowisku przedostaniem się niebezpiecznych substancji do gleby oraz wody.

Kolejnym nieekologicznym zachowaniem wpływającym na zanieczyszczanie środowiska jest ozdabianie grobów sztucznymi kwiatami, które są stworzone z plastiku, metalowych drucików i innych kolorowych materiałów. Tak skomplikowana kompozycja sprawia, że segregacja jest niemożliwa, dlatego nie są one poddawane recyklingowi i trafiają na wysypisko śmieci, gdzie będą się rozkładać setki lat.

Jak więc celebrować ten dzień w zgodzie z naturą?

  1. Z umiarem

Czy na pewno dziesiątki zniczy na jednym grobie są niezbędne, aby pokazać, że czci się pamięć o zmarłym? Nie. Światło – czyli znicze są jedynie symbolem, a najważniejsza w tym dniu jest modlitwa. Tak więc zamiast kilkunastu małych zniczy podarowanych przez każdego członka rodziny możecie wspólnie kupić jeden większy. Może nie jest to rozwiązanie w 100% ekologiczne, ale na pewno ograniczycie tym sposobem ilość odpadów, które nie nadają się do recyklingu.

  1. Praktycznie

Co roku w Polsce wydaje się około 600-700 mln zł na zakup zniczy, które po 1 listopada lądują na śmietniskach. A może by tak zatrzymać te znicze w obiegu? Szklane znicze zabrane do domu mogą być wykorzystane ponownie, wystarczy jedynie zmienić wkład. Sztuczne kwiaty są bardzo wytrzymałe, więc można ponownie je wykorzystać w kolejnych latach. Jeżeli nie chcesz ozdabiać co roku tym samym stroikiem, możesz zmienić nieco jego wygląd lub wymienić się ze swoimi znajomymi. Zaoszczędzi na tym zarówno Wasz portfel, jak i środowisko.

  1. Z zaangażowaniem

Ostatni sposób wymaga już pewnego poświęcenia – możemy stworzyć własne znicze, bezpieczne dla środowiska. Wykorzystaj do tego słoik, bądź glinianą doniczkę niewielkich rozmiarów, wosk pszczeli oraz sznurek lniany, jutowy lub konopny. Kostkę wosku należy rozpuścić w aluminiowym naczyniu, a gdy wosk będzie miał płynną postać zanurz w nim sznurek. Gdy zostanie on już wykąpany, należy go wyciągnąć i położyć do glinianej doniczki. Aby sznurek się nie zanurzył, możesz oprzeć go np. o ołówek, który położysz na krawędziach doniczki. Następnie wlej wosk do naczynia i poczekaj aż ostygnie. To wszystko! Po Zaduszkach zamiast szklanego nienadającego się do recyklingu odpadu pozostanie gliniana doniczka lub słoik, które możesz zabrać do domu i wykorzystać ponownie za rok, powtarzając proces.

To samo dotyczy kwiatów na grobach bliskich – możesz stworzyć własny stroik z domowych kwiatów, liści czy szyszek, które zbierzesz podczas rodzinnego spaceru. Żywe kompozycje kwiatów wyglądają znacznie lepiej niż plastikowe, a przede wszystkim nie generują one kolejnych ton plastikowych śmieci nienadających się do ponownego przetworzenia. Cena stroika stworzonego z żywych kwiatów jest porównywalna z plastikowym, a wykorzystując dostępne dary natury możesz za darmo stworzyć piękny stroik, który na pewno się wyróżni wśród setek plastikowych kompozycji.

Co roku Polacy kupują ok. 300 mln zniczy, które zaraz stają się odpadem. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia wygenerujemy ok. 300 mln śmieci, które nie nadają się do ponownego przetworzenia. Każdego roku na śmietniska wyrzuca się setki ton plastikowych stroików, które najczęściej ozdabiają grób zaledwie kilka miesięcy. Liczba ta każdego roku jest podobna, więc pomnażając ją przez ilość lat wykorzystywania plastikowych i szklanych zniczy oraz sztucznych kwiatów, wychodzi przerażająca suma. Nie zapomnijmy, że nawyk ten będzie tak długo trwał, aż nie zmieni się mentalność społeczeństwa. Żeby tego dokonać, my – pojedyncze jednostki musimy stać się dla nich przykładem. Więc do dzieła!

Źródło:

Skip to content