Wyroby ze szkła towarzyszą nam codziennie – mogą mieć postać prostych opakowań (np. słoiki), szkła ozdobnego (np. wazony), a nawet szklanej biżuterii.
Do produkcji szkła wykorzystywany jest między innymi piasek kwarcowy, czyli taki który zawiera dużą ilość przeźroczystych twardych drobinek nazwanych kwarcem. Segregując opakowania szklane przyczyniasz się do recyklingu szkła, który niesie za sobą wiele korzyści. Szkło opakowaniowe jest bowiem materiałem, który można przetapiać nieskończoną ilość razy, dzięki temu tworzone są nowe opakowania, materiały lub izolacje.
Aby poprawnie segregować szkło i wydzielać dokładnie to, które nadaje się do recyklingu, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach jego segregacji.
Do pojemnika na szkło wrzucaj:
- butelki szklane po napojach;
- słoiki i inne opakowania szklane;
- pozbawione zawartości szklane opakowania po kosmetykach.
Szkło opakowaniowe różni się składem chemicznym oraz temperaturą topnienia od pozostałych wyrobów szklanych, dlatego nie może być wspólnie przetapiane w piecach do stłuczki szklanej. Do pojemnika na szkło wrzucać możemy zatem tylko szkło opakowaniowe.
Do tego pojemnika nie wrzucaj:
- naczyń żaroodpornych, kieliszków, kryształów;
- żarówek, świetlówek;
- kineskopów;
- porcelany (kubków, doniczek, talerzy);
- szkła okiennego i samochodowego;
- luster;
- opakowań po lekach i chemikaliach.
Zanim stłuczka szklana trafi do huty, szkło jest poddawane sortowaniu i myciu. Dlatego przy segregacji szkła nie musisz myć opakowania. Ważne jest tylko, aby pozbawić go zawartości. Nie jest również konieczne usuwanie papierowych etykiet, natomiast należy usunąć zakrętki, kapsle, korki i inne części, które nie są wykonane ze szkła.
Twoje działanie ma sens! Z recyklingu zebranego przez Ciebie szkła mogą powstać nowe opakowania, a przez to ograniczy się wydobycie surowców naturalnych.