BAROMETR e-SIERPC – zrównoważona droga do rozwoju społecznego

zrównoważony rozwój

XXI wiek – nowe wyzwania, nowy świat

XXI wiek to nowe szanse, rozwój technologiczny i społeczny. Również Polskie miasta podążają nowymi ścieżkami, które mają zapewnić nowoczesny i zrównoważony rozwój. „Strategia rozwoju miasta Sierpca na lata 2021-2030 w kierunku Smart City” opracowana w 2021 roku przez Miasto Sierpc we współpracy z Fundacją Razem dla Środowiska, wyznacza cele zgodne z ideą Smart City i zrównoważonym rozwojem. Jednym z celów rozwoju wyznaczonych w Strategii jest ”rozwój systemu zbierania danych o funkcjonowaniu miasta na potrzeby władz miejskich”. Aby efektywnie realizować ten cel i monitorować postępy w rozwoju miasta opracowano narzędzie oparte na wskaźnikach normy ISO 37120 „Zrównoważony rozwój społeczny. Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”. Narzędzie działa na zasadzie e-usługi i pozwala na zbieranie, obliczanie i prezentowanie wartości zbadanych wskaźników zrównoważonego rozwoju.

Barometr e-Sierpc

Aplikacja oparta jest na wskaźnikach podstawowych i pomocniczych (zgodnie z normą 46 podstawowych i 54 pomocniczych) pochodzących z normy ISO 37120 „Zrównoważony rozwój społeczny. Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”, pogrupowanych w 17 obszarów tematycznych dotyczących poszczególnych aspektów funkcjonowania miasta. Wśród nich znajdują się między innymi takie obszary jak: gospodarka, edukacja, energia, transport, środowisko, ochrona zdrowia czy administracja.

Nowoczesne miasto – zrównoważony rozwój

W zrównoważony rozwój wpisuje się wiele działań, niewątpliwie do jednego z nich należy portal z otwartym dostępem do zbieranych i analizowanych danych miast. Według stratega miejskiego Boyda Cohena, wyróżniamy 3 poziomy rozwoju inteligentnych miast:

  1. Smart Cities 1.0 – Miasto inspirowane dostępnymi technologiami,
  2. Smart Cities 2.0 – Miasto z decydującą rolą administracji publicznej oraz
  3. Smart Cities 3.0 – Miasto oparte o twórcze zaangażowanie mieszkańców. Projekt „Sierpc 2.0 – Rozwiązania Ecosmart z zakresu zarządzania miastem” jest oparty na działaniach, w których inicjatorem są władze lokalne.

Wypracowane w projekcie narzędzia IT, m.in. Barometr e-Sierpc, oparty na otwartych danych niewątpliwie przybliża Sierpc do poziomu Smart Cities 2.0.

 

 

Skip to content