Efektywność energetyczna – oszczędność dla wszystkich

Żarówka

Każdy z nas może mieć wpływ na to ile zużywa energii elektrycznej, gazu i ciepła. Umiejętne wykorzystanie nośników energii daje liczne korzyści, począwszy od poprawy naszego zdrowia, na sprawach finansowych kończąc. Dzięki licznym programom edukacyjnym jesteśmy również coraz bardziej świadomi, że nasze codzienne zachowania mają ogromny wpływ na środowisko w którym żyjemy. Oprócz wpływu zanieczyszczenia środowiska na nasze zdrowie, wiemy również, że każda niepotrzebnie wykorzystana cząsteczka energii generuje zbędne koszty. Warto więc oszczędzać energię.

Jak racjonalizować zużycie energii elektrycznej, gazu i ciepła?

Mamy różne style życia, więc inaczej będą korzystać z energii elektrycznej, gazu i ciepła rodziny z dziećmi, a inaczej osoby intensywnie pracujące lub np. pasjonaci gier komputerowych. Przy każdym uruchomieniu włącznika światła, włożeniu wtyczki do kontaktu, przekręceniu kurka z gazem czy włączeniu grzejnika zastanów się, jak poprawić efektywność energetyczną w danym przypadku. Są uniwersalne zasady, o których warto pamiętać:

  1. Wyłączaj

Nie zostawiaj podłączonych do gniazdka urządzeń, ponieważ nawet w trybie uśpienia pobierają one energię elektryczną. Kiedy wychodzisz z domu, wyłączaj telewizor, radio i inne sprzęty RTV. Jeśli nikt nie przebywa w pomieszczeniu wyłącz również światło i ogrzewanie. Nie skupiaj się tylko na własnym domu, lecz nawyk ten zastosuj także w miejscach publicznych.

  1. Korzystaj rozsądnie

W przypadku urządzeń, które funkcjonują stale np. lodówka, kup taką o wysokiej klasie energetycznej, jednak to nie wszystko, co możesz zrobić by poprawić efektywność energetyczną. Zwróć uwagę na miejsce, w którym ją postawisz – powinna stać w chłodnym miejscu z dala od promieni słonecznych, ponieważ właśnie w takich warunkach urządzenie będzie funkcjonować najefektywniej. Pamiętaj również, aby nie wkładać do niej ciepłych posiłków, a drzwiczki otwierać na krótkie chwile, kiedy chcesz wyciągnąć z niej pożywienie. W przypadku przygotowania ciepłych napojów – nie gotuj więcej wody niż potrzebujesz. Więcej wody do zagotowania to więcej potrzebnej energii, aby ją ogrzać. Natomiast w przypadku urządzeń AGD takich jak pralka, zmywarka czy suszarka, używaj ich tylko wtedy, gdy są pełne. To znacznie zmniejszy częstotliwość ich użycia i przyniesie oszczędności w Twoim budżecie domowym. Możesz także wymienić wannę na prysznic, co pozwoli znacznie zaoszczędzić zużycie wody oraz energię potrzebną do jej ogrzania.

  1. Stosuj energooszczędne rozwiązania

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów żarówek energooszczędnych, w tym LED. Pobierają one zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne świetlówki i dodatkowo, potrafią dłużej nam służyć. Zadbaj o to, by w Twoim domu wymienić je wszystkie! Pamiętaj także, że urządzenia elektryczne o podobnych parametrach mogą posiadać zróżnicowane zapotrzebowanie na energię, więc przy ich zakupie kieruj się wyborem, również na podstawie klasy energochłonności.

  1. Zadbaj o ciepły kąt i niskie rachunki

Nie przegrzewaj pomieszczeń, ponieważ nie jest to zdrowy ani tani nawyk. Podczas ich wietrzenia otwórz szeroko okna na około 5 minut i koniecznie zakręć grzejniki. Nie zasłaniaj urządzeń grzewczych meblami ani zasłonami, a w ciągu dnia odsłaniaj okna i wykorzystuj jak najwięcej promieni słonecznych. Pamiętaj, aby nie ogrzewać pomieszczeń, w których nikt nie przebywa.

Co możesz jeszcze zrobić?

Na pewno wiele. Przyjrzyj się swoim potrzebom, nawykom i oceń, co możesz zmienić. Patrząc w nieco szerszej skali na możliwości poprawy efektywności energetycznej w budynkach, warto zainwestować w termomodernizację, która pozwala na znaczące oszczędności energii. Wiele budynków mieszkalnych zostaje objętych takimi właśnie pracami budowlanymi, które obejmują m.in.:

  • docieplenie ścian zewnętrznych budynku;
  • docieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją lub dachu;
  • ocieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą lub ocieplenie podłogi na gruncie;
  • wymianę stolarki okiennej;
  • izolację odkrytych przewodów centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej;
  • instalację wentylacji z odzyskiem ciepła;
  • wymianę systemu grzewczego na system o wyższej sprawności;
  • zastosowanie odnawialnych źródeł energii (pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych).

Działania termomodernizacyjne oraz dobre praktyki związane z oszczędzaniem energii pozwalają nie tylko obniżyć rachunki za media, ale zmniejszają negatywny wpływ naszych gospodarstw domowych na środowisko.Ekoedukator

Skip to content